Oda Termostatı Nedir?

Termostat Neden Kullanılmalı?

Özellikle de konforu yaşamak amacı ile kullanılmalıdır. Her zaman tasarruf sağlar diyemeyiz. İzolasyonlu olan dairelerde termostat ile daha çok tasarruf yaşanılmaktadır. Ancak doğru şekilde kullanıldığında ve doğru ayarlama yapıldığında tasarruf yaşattırabilir. Çalışma talimatları konusundaki detaylı bilgileri montajını yapan uzman ekipten de alabilirsiniz.

Termostat Nasıl Çalışır?

  • Kombi üzerinden ayar 50° dereceye alındı var sayalım. Oda termostatından ayar 23° seçildiğinde kombi; termostatın yer aldığı odanın sıcaklığını 23° olana dek tesisat suyunu 50° de sabit tutmaktadır. Oda sıcaklığı ayarlanan dereceye geldiği zaman yani 23° olduğu zaman kombi çalışmasını durduracaktır. Bu değerin altına düştüğü zaman ise kombi yeniden çalışma yapacaktır. Oda termostatının çalışma sistemi bu şekildedir.

Doğru tercih yaptığınız sürece beklentiniz üzerinde randıman sağlayabilirsiniz. Aksi durumda termostat görevini istediği şekilde yapamayacaktır. Bu sizlere tasarrufu yaşayamamanın yanı sıra sorun yaşanılması olarak geri dönecektir.

Oda Termostatı Nedir? Nasıl Çalışır?

Oda Termostatı Kullanılmayan Dairelerde Ne Gibi Durumlar Yaşanır?

  • Termostat olmayan dairelerde ısı yüksek geldiğinde kullanıcı kombi üzerinden ayarı kısmak, ısı düşük geldiğinde ise yükseltmek ister ve kombi başına geçer. Termostat kullanılan dairelerde bu gibi durumlar yaşanılmaz. Çünkü oda termostatı kombinin kapanıp açılmasına yardımcı olan bir cihazdır.
  • Tasarruf yaşanılması engellenir. Çünkü termost doğru kullanıldığı durumlarda %7 oranında tasarrufa neden olabilmektedir.
  • Konfor ve rahatlık yaşanılmaz. Sürekli kombi ayarı ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Özellikle de kış döneminde petek aşırı ısındı ya da petek az ısındı gibi durumları yaşamak yerine belirli bir sıcaklığa aldığınız termostat ile beklediğiniz rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Oda Termostatı Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Termostat kullanma gibi bir düşünceniz olduğunda önce kullanmakta olduğunuz kombi kazan gibi cihazlarınızın marka modelini net bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bazı model kombi ve kazanlar oda termostatı ile uyumlu olmamaktadır. Cihazınız oda termostatı kullanımına elverişli ise bu durumda oda termostatı hizmeti veren bayilerden bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Oda termostatı çeşitleri konusunda ve cihazınıza uyum sağlayan modeller konusunda ekipler sizi bilgilendirecektir. Seçimlerinizde doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Kombi Bakımında Neler Yapılır?

Kombinin içindeki su boşaltılarak kirli su tahliye edilir. Genleşme tankının havası ölçülür eğer 0.75 mbar dan az ise 0.75 mbar’a kadar hava basılır. Yanma odası sökülür ve içinde oluşan toz ve pislik temizlenir. Brülör sökülüp tel fırça yardımı ile gözenekler temizlenir. Fan test edilir ve gerek görülürse temizlenir. Kalorifer dönüş filtresi sökülerek temizlenir. (kalorifer filtresi nasıl temizlenir merak ediyorsanız linki tıklayabilirsiniz) Kombinin tamamında oluşmuş toz ve kir temizlenir. Kombide sökülen parçaların hepsi titizlikle tekrar toplanır ve kombinin suyu doldurulur. Gaz ayarları kontrol edilir. Gaz sızdırmazlık testi yapılır. Kullanıcı ile birlikte kontrol edilir ve kullanıcıya kombi teslim edilir.

Yazan:kombiservisi / Pratik Bilgiler / / 0 Yorum

Kombi alırken bunlara dikkat!

Bacalı, hermetik ve yoğuşmalı olmak üzere üç çeşit kombi var. Peki evinize uygun kombiyi nasıl seçeceksiniz? Kombi alırken nelere dikkat etmelisiniz?


Hangi eve hangi kombi?

Kombi seçiminde üç önemli kriter bulunuyor. Evin metrekaresi, bulunduğu yön ve bulunduğu kat. Ama evi kombinin değil radyatörlerin ısıttığı gerçeği göz önünde bulundurulmalı. Onun için düzgün radyatörler seçilmeli ki, kombiden alınan ısıl değerle radyatör ısıtılabilsin. 80-90 metrekare alana 17 bin kilokalorilik kombiler, 90-150 metrekarelik alana 20 bin kilokalorilik kombiler, 150 metrekare ve üzeri yerler için ise 24 bin– 6 bin kilokalori arası kombiler uygun görülüyor.

Yalıtımın iyi olup olmadığı da kombi seçiminde önemli. Öncelikle alacağınız kombinin yeterli teknik servis hizmeti ve yedek parçaların bulunabilir olmasına dikkat edin. Kombinin sessiz çalışması da önemli bir nokta. Kombi kullanan tanıdıklarınızın şikayet ve övgülerine dikkat edin. Firmaların cihazları için verdikleri garanti ve sigortalarını inceleyin. TSE, CE ve ISO 9002 sertifikasının olmasını önemseyin. Kombinin dışına değil, dış kapağı açtırıp içine bakın. Yakıtta en cimri olanı seçin. Cihazın tipine ve ısıl kapasitesine mutlaka dairenizi inceleterek karar verin. Tam bir mühendislik çalışması yaptırmadan (ısı hesabı, baca analizi gibi) cihazınızı almayın. Mutlaka yetkili bayiye monte ettirin.

Kombi sözlüğü

Bacalı kombi: Bacalı kombiler; yanma esnasında gerekli oksijeni ortamdan alırlar ve yanma sonunda oluşan atık gazları, uygun bir baca vasıtasıyla dışarıya atarlar. Burada bacaların standartlara uygun olarak yapılması ve sızdırmaz olması çok önemlidir.

Hermetik kombi: Hermetik kombilerde yanma için gerekli olan hava bir fan kiti ile dış atmosferden alınıp yanma sonucunda oluşan atık gaz aynı sistemle atmosfere atılmaktadır. Yanma sırasında ortam havası kullanılmadığından ortamı havalandırmaya gerek yoktur.

Yoğuşmalı kombi: Turbo eşanjör sistemi ile atıkgaz sıcaklığı düşürülerek yanma sonucu oluşan su buharının enerjisi sisteme geri kazandırılır. Normal kombilerden alınan verim yüzde 80-90 arası iken, yoğuşmalı kombilerde yüzde 105 ile 109 arasıdır. ~

Bunları atlamayın!

Kullandığınız kadar yakar, yaktığınız kadar ödersiniz. Sıcak su için ayrı bir ekipmana ihtiyaç yoktur. Sessiz çalışır, az yer kaplar ve kolay taşınırlar. Kombide alev sönmesine, gaz kaçaklarına, aşırı sıcaklık ve soğukluğa, baca tepmesine ve baca çekmemesine karşı TSE’nin koymuş olduğu her türlü önlem ve tertibat alınmıştır. Kombiler otomatik kumanda panelinden gündüz ve gece sıcaklıkları ayarlanarak 24 saat sürekli açık tutulabilir. Kombiyi kısa sürelerde açıp kapatmak ve bu işlemi defalarca tekrarlamak; hem daha fazla yakıt tüketimine, hem de cihazın ömrünün azalmasına neden olabilir. Bunun yerine kombiyi; kısık ayarda sürekli çalıştırmak, daha az yakıt tüketimi sağlayacaktır.