Oda Termostatı Nedir?

Termostat Neden Kullanılmalı?

Özellikle de konforu yaşamak amacı ile kullanılmalıdır. Her zaman tasarruf sağlar diyemeyiz. İzolasyonlu olan dairelerde termostat ile daha çok tasarruf yaşanılmaktadır. Ancak doğru şekilde kullanıldığında ve doğru ayarlama yapıldığında tasarruf yaşattırabilir. Çalışma talimatları konusundaki detaylı bilgileri montajını yapan uzman ekipten de alabilirsiniz.

Termostat Nasıl Çalışır?

  • Kombi üzerinden ayar 50° dereceye alındı var sayalım. Oda termostatından ayar 23° seçildiğinde kombi; termostatın yer aldığı odanın sıcaklığını 23° olana dek tesisat suyunu 50° de sabit tutmaktadır. Oda sıcaklığı ayarlanan dereceye geldiği zaman yani 23° olduğu zaman kombi çalışmasını durduracaktır. Bu değerin altına düştüğü zaman ise kombi yeniden çalışma yapacaktır. Oda termostatının çalışma sistemi bu şekildedir.

Doğru tercih yaptığınız sürece beklentiniz üzerinde randıman sağlayabilirsiniz. Aksi durumda termostat görevini istediği şekilde yapamayacaktır. Bu sizlere tasarrufu yaşayamamanın yanı sıra sorun yaşanılması olarak geri dönecektir.

Oda Termostatı Nedir? Nasıl Çalışır?

Oda Termostatı Kullanılmayan Dairelerde Ne Gibi Durumlar Yaşanır?

  • Termostat olmayan dairelerde ısı yüksek geldiğinde kullanıcı kombi üzerinden ayarı kısmak, ısı düşük geldiğinde ise yükseltmek ister ve kombi başına geçer. Termostat kullanılan dairelerde bu gibi durumlar yaşanılmaz. Çünkü oda termostatı kombinin kapanıp açılmasına yardımcı olan bir cihazdır.
  • Tasarruf yaşanılması engellenir. Çünkü termost doğru kullanıldığı durumlarda %7 oranında tasarrufa neden olabilmektedir.
  • Konfor ve rahatlık yaşanılmaz. Sürekli kombi ayarı ile uğraşmak zorunda kalırsınız. Özellikle de kış döneminde petek aşırı ısındı ya da petek az ısındı gibi durumları yaşamak yerine belirli bir sıcaklığa aldığınız termostat ile beklediğiniz rahatlığı yaşayabilirsiniz.

Oda Termostatı Seçimi Neye Göre Yapılmalı?

Termostat kullanma gibi bir düşünceniz olduğunda önce kullanmakta olduğunuz kombi kazan gibi cihazlarınızın marka modelini net bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bazı model kombi ve kazanlar oda termostatı ile uyumlu olmamaktadır. Cihazınız oda termostatı kullanımına elverişli ise bu durumda oda termostatı hizmeti veren bayilerden bilgi ve yardımları alabilirsiniz. Oda termostatı çeşitleri konusunda ve cihazınıza uyum sağlayan modeller konusunda ekipler sizi bilgilendirecektir. Seçimlerinizde doğru kararlar vermenize yardımcı olacaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir